Azt már tudjuk, miért buknak el nemzetek, de mitől sikeresek?
A közgazdasági Nobel-díj és a nyugati felsőbbrendűség esete Délkelet-Ázsiával.
Csehországnak jelenleg két atomerőműve van: a nyolcvanas években átadott Dukovany, valamint az ezredforduló idején indult Temelín.
A prágai kormány módosította a cseh atomerőművek kibővítésére irányuló nemzetközi pályázatot – írja az Infostart. Felszólították a projektben állva maradt két vállalatot, hogy egy új atomblokk megépítése helyett négy új blokk építésére tegyen kötelező érvényű ajánlatot. (A pályázat szerint eredetileg egy blokk megépítése volt kötelező, a továbbiakra csak nem kötelező jellegű ajánlatokat kell tenni az érdeklődőknek). Tavaly október végéig három cég adott be ajánlatot: az amerikai Westinghouse, a francia EDF társaság, valamint a dél-koreai KHNP csoport. A pályázat folytatásából kizárták a Westinghouse-t, mert nem teljesítette az egyik pályázati feltételt.
Petr Fiala szerint a kormány azért döntött a négy új blokk mellett, mert
szakértői számítások szerint így a költségek mintegy 25 százalékkal alacsonyabbak, mintha először csak egy blokk épülne, a többi pedig később, egy új tender alapján.
Csehországnak jelenleg két atomerőműve van: a nyolcvanas években átadott Dukovany, valamint az ezredforduló idején indult Temelín. Dukovanyban négy 510 megawattos, Temelínben pedig két 1000 megawattos reaktor működik. A tervek szerint Dukovanyban és Temelínben is két-két új 1000 megawattos reaktor épülne. A két atomerőmű jelenleg a cseh áramtermelés mintegy harmadát biztosítja, bővítésük után ez legalább kétharmadra növekedne. A cseh állam eddigi legnagyobb összegű beruházásáról van szó. Egy reaktorblokk megépítése mintegy 160 milliárd koronát tenne ki (korona=15,39 forint).
Nyitókép: A dukovany-i atomerőmű. Fotó: Michal Cizek / AFP